‹ Wróć do wpisów
Popularne cms do tworzenia stron www
Jak powszechnie wiadomo, internet jest obecnie medium, które zdominowało inne środki przekazu. W związku z tym każda firma świadcząca usługi powinna mieć własną stronę www. Firmy handlowe powinny pokusić się nawet o tworzenie sklepów internetowych. Proces tworzenia strony internetowej nie jest wcale taki straszny, zwłaszcza wtedy, gdy powierzy się go profesjonalistom.Zarządzanie treściami na stronie internetowej
Obecnie sprawne zarządzanie treścią na stronie internetowej zapewniają technologie CMS, czyli system zarządzania treścią. Dla osób niezaznajomionych z branżą może wyglądać na skomplikowany, jednak tak naprawdę jest to oprogramowanie, które umożliwia tworzenie stron www, a następnie zarządzanie nimi i edycję zgodnie z potrzebami. Oczywiście CMS jest obsługiwany przez doświadczony personel techniczny. Takie oprogramowanie w znacznym stopniu wspiera stworzenie strony zgodnej z oczekiwaniami klienta oraz specyfiką działalności firmy. Ponadto oprogramowanie CMS pozwala na bardziej elastyczne zarządzanie treścią niż w przypadku plików HTML.

Oprogramowanie najczęściej wykorzystywane na całym świecie
Najpopularniejszym oprogramowaniem do zarządzania treścią jest znany i sprawdzony już od lat WordPress. Zgodnie z danymi z 2018 ponad 30% stron internetowych na świecie opiera się o WordPress. Posiada on system szablonów dla stron internetowych. Liczne motywy oraz wtyczki pozwalają na dopasowanie strony zgodnie z wymaganiami, oraz potrzebami. Późniejsza zmiana ustawień i preferencji także jest bezproblemowa. Liczba ponad 50 tysięcy wtyczek jest imponująca i pozwala na perfekcyjne spersonalizowanie danej strony internetowej, a także rozszerzyć funkcjonalność witryny. Dodatkowo nie ma także obaw o korzystanie, moderację czy dodawanie danych w przypadku, kiedy nie ma dostępu do komputera. WordPress posiada aplikacje, które pozwalają na dokonywanie tych czynności z urządzeń z systemem operacyjnym Android, Windows Phone, BlackBerry i IOS. Napisany jest językiem PHP.

Do tworzenia stron społecznościowych
Innym popularnym oprogramowaniem jest Drupal. Podobnie jak WordPress, jest on napisany językiem PHP. Jest Drupal służy do zarządzania treścią oraz framework, czyli platformą programistyczną. Ma on bardzo szerokie zastosowanie — można wykorzystywać go jako oprogramowanie do tworzenia blogów, portali informacyjnych itp. Dobrze radzi sobie także z galeriami zdjęć. Jednak najczęściej wykorzystuje się go do tworzenia forów oraz stron społecznościowych, służących np. do realizacji projektów. Oprogramowanie to służy do zarządzania 2% istniejących obecnie stron internetowych.

W pościgu za WordPressem
Bardzo popularnym oprogramowaniem do tworzenia i późniejszej obsługi stron internetowych jest Joomla. To oprogramowanie uważa się za drugi pod względem popularności po WordPressie. Podobnie jak dwa pozostałe oprogramowania opiera się na języku PHP. Ponadto także posiada wtyczki umożliwiające modyfikację strony zgodnie z oczekiwaniami oraz pozwala na łatwe zarządzanie stroną internetową.