‹ Wróć do wpisów
Proces tworzenia aplikacji

Nowoczesne rozwiązania informatyczne pozwalają zaopatrzyć każdą firmę właśnie w takie narzędzie, którego ona potrzebuje. Ich cechą charakterystyczną jest przede wszystkim to, że są one tworzone od początku do końca według wymagań klienta. Nie ma więc konieczności zadawania sobie trudu, aby przystosować firmę do narzędzi już istniejących, które wcale nie zoptymalizują pracy, a jedynie ją spowolnią. W przypadku takiej usługi jak tworzenie aplikacji dedykowanych wszystko jest zaprogramowane tak, aby mogło pełnić określoną funkcję.

Aplikacje "szyte na miarę" - jak wygląda ich tworzenie?

Na początku zaczyna się od rozmowy. To podczas rozmowy z klientem można poznać jego potrzeby, a także plany związane z zamówieniem oprogramowania, które miałoby pełnić określone funkcje. Bardzo ważne jest, aby już na tym etapie padło jak najwięcej szczegółów co do tego, jak taka aplikacja ma działać. Na podstawie tego wywiadu będzie można oszacować koszty, technologię w jakiej może zostać wykonana aplikacja, a także czas potrzebny do jej wykonania.

Bardzo często jednak jest tak, że klient tylko mniej więcej wie, jak ma wyglądać aplikacja, której stworzenie chciałby zlecić. Wówczas wszelkie prace najlepiej rozpocząć od tworzenia specyfikacji produktowej, w której krok po kroku zostanie rozpisane wszystko, co w aplikacji ma się znaleźć oraz w jaki sposób ma działać. Wiele firm do specyfikacji dołącza także prototyp aplikacji, który już na tym etapie powinien być klikalny. W tym momencie klient widzi, jak może zostać zrealizowana jego aplikacja, może też poznać konkretne koszty i harmonogram prac. Może też wprowadzać wszelkie uwagi i poprawki jeśli znajdą się takie aspekty aplikacji, które tego wymagają.

W momencie rozpoczęcia prac nad aplikacją graficy oraz programiści podążają za wytycznymi ze specyfikacji bądź prototypu, gdyż na tym etapie zawarte w nich ustalenia z klientem są wiążące. Po ukończeniu sesji graficznej jak i programistycznej przychodzi kolej na wysłanie efektów pracy klientowi do akceptacji bądź też do tego, aby mógł on zgłosić ewentualne poprawki. Na tym etapie aplikacja bardzo często znajduje się jeszcze na serwerze testowym firmy programistycznej. Po wprowadzeniu poprawek i odbiorze aplikacji w całości jest ona przekazywana klientowi lub też wdrażana na jego serwer. W razie konieczności można przeprowadzić dodatkowe szkolenia z jej obsługi.

Przykładowe aplikacje www, które niosą korzyści

Przykładów takich aplikacji może być wiele. To może być system sprzedażowy na stronie restauracji - dzięki niemu klienci będą mogli zapoznać się z menu, a następnie zamówić interesujące ich dania z dowozem pod wskazany adres. Podpięcie płatności online dodatkowo umożliwi wykonanie przedpłaty za realizację usługi.

Innym przykładem może być system rezerwacji noclegów na stronie hotelu. Dzięki niemu użytkownicy będą mogli zrobić to od razu po zapoznaniu się z ofertą obiektu.

Doskonałym przykładem aplikacji dedykowanych są też różne platformy e-learningowe, za pośrednictwem których można uczyć się chociażby języków obcych.