‹ Wróć do wpisów
Proces tworzenia stron internetowych

Tworzenie stron www to świetny sposób na pokazanie swojej działalności oraz zdobycie nowych klientów. W ostatnich czasach coraz więcej stron internetowych opiera swoje działanie o technologie CMS, które umożliwiają nie tylko stworzenie strony internetowej, ale także jej późniejsze prowadzenie. Jak wygląda proces tworzenia stron internetowych?


Poznanie potrzeb

Każda firma lub osoba prywatna, która chce stworzyć stronę internetową, musi najpierw określić swoje potrzeby. Tworzenie sklepów internetowych, portali informacyjnych lub forów znacznie różni się od siebie. Dlatego w pierwszej kolejności trzeba określić, czego się potrzebuje.

Określenie adresata
W tworzeniu strony internetowej bardzo ważną kwestią jest jej adresat. W zależności od tego, czy jest to określona grupa specjalistów, czy ogół odbiorców, w wieku nastoletnim lub ludzi w średnim wieku, inaczej tworzy się daną stronę.

Czas na projekt!
Po określeniu danych wymagań czas przystąpić do tworzenia projektu strony internetowej. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie do tego celu wspaniałego narzędzia, jakim są technologie CMS. Dzięki nim dostępne są gotowe szablony, które znacznie lepiej działają na wyobraźnie klienta oraz pomagają lepiej wizualizować jego oczekiwania. Przykładem takiego oprogramowania jest np. WordPress, Joomla oraz Drupal.

Tworzenie strony internetowej
Po dobraniu projektu niezbędne jest określenie funkcjonalności strony internetowej. Wykorzystanie oprogramowania CMS pozwala na skorzystanie z licznych wtyczek. W WordPressie można skorzystać z kilkudziesięciu tysięcy takich wtyczek! Pozwalają one na zmianę funkcjonalności strony, dodanie jej nowych opcji oraz zmianę jej funkcjonowania. Jest to kluczowe na etapie tworzenia, jednak oprogramowanie CMS pozwala także na zmianę funkcjonalności w momencie, kiedy strona już istnieje. Jest to świetne rozwiązanie dla firm, które nie są zdecydowane do końca, jak ma wyglądać ich strona internetowa. Często też dopiero w trakcie funkcjonowania strony można zobaczyć, czego jeszcze jej brakuje.

Testy to podstawa
Oczywiście przed opublikowaniem strony internetowej jest także czas na wykonanie kompleksowych testów. Pozwalają one klientowi oraz firmie wykonującej stronę sprawdzić, czy wszystkie funkcjonalności strony zostały zawarte oraz, czy efekt jest zadowalający. Jeżeli wszystko jest w porządku, to następnym krokiem jest....

Publikacja strony internetowej
Mogłoby się wydawać, że to ostatni krok w tworzeniu strony internetowej. Jednakże tak naprawdę to dopiero początek! Wspomniane już wcześniej technologie CMS pozwalają nie tylko na stworzenie strony internetowej, ale także na późniejsze zarządzanie treścią. Wszystkie motywy oraz wtyczki, które dostarcza oprogramowanie CMS takie jak WordPress i Joomla pozwalają na modyfikację strony także w późniejszych etapach. Oczywiście możliwe jest także dodawanie nowych treści. Co ciekawe, może to także być wykonywane za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Dzięki temu dostęp do strony jest łatwy, szybki i możliwy praktycznie wszędzie.